Historia

Boguszyce:
Miejscowość w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, w gminie Oleśnica. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wrocławskiego. Miejscowość ta, położona jest 4 km na północ od gminy Oleśnica, nad niewielkim dopływem rzeki Oleśnica. Znajduje się tam kościół p.w. M.B. Nieustającej Pomocy. W obecnej barokowej formie pochodzi z lat 1712-1714. Wyposażenie wnętrza, przeważnie barokowe, z XIX/XX w. Kościół p.w. M.B. Nieustającej Pomocy.

Historia:
Pierwsze wzmianki o miejscowości Boguszyce pojawiają się w roku 1288 – kiedy to wieś Boguszyce książę Henryk IV Probus przekazał w darze parafii Świętego Krzyża we Wrocławiu. W roku 1318 – pojawia się najstarsza wzmianka o kościele, a w roku 1329 – wzmiankowany w annałach kościelnych jest proboszcz Konrad z Boguszyc. W roku 1712 – przeprowadzona zostaje gruntowna przebudowa kościoła, która trwała do 1714 roku nadając mu wygląd zbliżony do obecnego. Fundatorem tego pięknego kościoła był Adam Braun z Boguszyc. Obecnie w kościele znajduje się parafia p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Niedaleko wsi Boguszyce znajduje się osada – Damnik – jest to przysiółek Boguszyc, który w roku 1785 wzmiankowany był już jako folwark, leży on obok drogi lokalnej z Dobroszyc do Sokołowic. Neogotycki pałac, wzniesiony około połowy XIX w. Jego architektura nawiązuje do angielskiego stylu Tudorów.

Dzisiaj:
Dzisiejsze Boguszyce są miejscem wypoczynku dla mieszkańców Oleśnicy i okolic, zapewniając wspaniałe otoczenie lasów, zespół zalewów, ośrodek rekreacyjny, kamping oraz masę szlaków do wycieczek rowerowych i konnych.

Zalety lokalizacji miejscowosci Boguszyce:

  • Dojazd do dużej aglomeracji wrocławskiej zajmuje obecnie około 25 min, po modernizacji drogi będzie to około 20 minut.
  • Dojazd do Oleśnicy (sieci sklepów InterMarche, Plus Discount, Biedronka, Albert, E. Leclerc, a w przyszłości Tesco i Kaufland) zajmuje ok. 5 minut.
  • Dojazd do sklepu SELGROS Cash & Carry – 15 minut.
  • Dojazd do C.H. KORONA oraz zespołu kinowego Cinema City – 20 minut.
  • Na terenie Oleśnicy usytuowany jest zespól krytych basenów, kino, sala widowiskowa, a planowane jest w najbliższych dwóch latach oddanie do użytku zespołu lodowisk, sal sportowych i wystawowych.
  • W Boguszycach znajduje się zespól basenów z naturalną wodą o powierzchni około dwóch hektarów, oraz stawy i jeziora nadające się doskonale do uprawiania sportów motorowodnych.
  • 5 minut pieszego spaceru doprowadza nas do znajdujących się nieopodal ogromnych lasów mieszanych i iglastych, rozciągających się na obszarze kilku dziesięciu tysięcy hektarów, zasobnych w grzyby i jagody.
  • 10 minut od Boguszyc znajdują się stawy rybne – królestwo dla amatorów wędkowania.
  • Mnogość leśnych dróżek i polnych traktów stwarza naturalne warunki dla organizowania wycieczek rowerowyach i konnych.
  • Szkoły i przedszkola – w odległości 3-6 km od miejscowości znajdują się przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, licea – prywatne i publiczne.